CPZ Govedo CPZ Govedo CPZ Govedo Uporabnik DEMO... CPZ Govedo Govedoreja in okolje CPZ Govedo Izpusti toplogrednih plinov (TGP) nastavitve tiskanje iskalnik elektronska pošta pomoč english
  IZPUSTI TOPLOGREDNIH PLINOV (TGP)
Izpusti TGP na kmetiji
Izpusti toplogrednih plinov (TGP)    
Kakšni so stroški izvajanja ukrepov za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov?

Ukrepi za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov na splošno prispevajo k večji konkurenčnosti, saj pomenijo manjši izpusti metana in didušikovega oksida prihranek energije in dušika. Pri prežvekovalcih se od 5 do 10 % zaužite energije izgubi z metanom in manjši izpusti metana nedvomno pomenijo boljše izkoriščanje krme. Še večje so razlike pri izkoriščanju živalim dostopne energije (neto energije). Ta se lahko naloži v mleko in meso, lahko pa se porabi za vzdrževanje. Razlike med kmetijami so velike. Krava, ki da 10 kg mleka na dan porabi približno 55 % neto energije za vzdrževanje, 45 % pa jo ostane za prirejo mleka. Pri kravi s 30 kg mleka na dan, se za vzdrževanje porabi manj kot 30 % energije, preostanek pa je namenjen prireji mleka.
Tudi izkoristek dušika v govedoreji je slab. V primeru presežka beljakovin v obrokih, jih lahko krava molznica izkoristi le 15 %, 85 % pa jih z dušikovimi spojinami izloči z blatom in sečem.  Še slabše je izkoriščanje pri pitancih, pri katerih se v meso naloži le približno 5 % zaužitega dušika. Tudi izkoriščanje dušika iz živinskih gnojil je razmeroma slabo. V rastlinske beljakovine se v odvisnosti od načinov ravnanja z živinskimi gnojili naloži  od 0 do 60 % dušika, preostanek pa se izgubi v okolje. Ocenjujemo, da se je leta 2006 samo z amonijakom iz govedoreje izgubilo nekaj manj kot 8500 ton dušika, ki predstavlja dobro četrtino dušika v porabljenih mineralnih gnojilih. Pri današnjih cenah beljakovinskih krmil in mineralnih gnojil je zagotavljanje učinkovitega kroženja dušika na kmetiji ključnega pomena za uspešno gospodarjenje.