CPZ Govedo CPZ Govedo CPZ Govedo Uporabnik DEMO... CPZ Govedo Govedoreja in okolje CPZ Govedo Izpusti toplogrednih plinov (TGP) nastavitve tiskanje iskalnik elektronska pošta pomoč english
  IZPUSTI TOPLOGREDNIH PLINOV (TGP)
Izpusti TGP na kmetiji
Izpusti toplogrednih plinov (TGP)    
Možnosti za nadaljnje zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov

Možnosti za nadaljnje zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov so predvsem v učinkovitejši rabi energije krme in v izboljšanju učinkovitosti kroženja dušika na kmetiji.

Priporočila:
  • Mlečnost molznic in dnevne priraste pitancev povečajte do ravni, ki jo omogočajo naravne danosti in plemenska vrednost živali. Živalim ponudite kakovostno krmo in jih oskrbite z vsem, kar potrebujejo. Izogibajte se reji počasi rastočih živali in krav z majhno mlečnostjo, saj so pri teh živalih izpusti toplogrednih plinov na enoto prirejenih živil veliki. Izjema so lahko živali pasem, ki jih redimo z namenom ohranjanja biotske raznovrstnosti.
  • Med najučinkovitejšimi ukrepi za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov je podaljšanje dobe izkoriščanja krav molznic. S tem se zmanjšajo izpusti pri vzreji telic za remont, povečajo pa se možnosti za gospodarsko križanje.  
  • Izogibajte se presežkom beljakovin v krmnih obrokih. Obroke, ki vsebujejo krmo iz intenzivnega travinja, ustrezno dopolnite s krmo z majhno vsebnostjo beljakovin, kot je koruzna silaža. S tem se bo zmanjšala količina dušika v živinskih gnojilih, posledično pa tudi izpusti didušikovega oksida. Spremljajte vsebnost sečnine v mleku in v primeru odstopanj preverite ustreznost obrokov. Neugoden je tudi primanjkljaj beljakovin, ki vodi v zmanjšanje uživanja krme in prebavljivosti obroka, posledično pa se povečajo izpusti pri fermentaciji krme v prebavilih.
  • Uvajajte dobro premišljene in učinkovite načine paše, pri kateri so izpusti toplogrednih plinov manjši kot pri hlevski reji, saj se izognemo izpustom metana pri skladiščenju živinskih gnojil. To pravilo ne velja za slabo vodeno pašo, kjer se zaradi majhnih  mlečnosti in dnevnih prirastov povečajo izpusti pri fermentaciji krme v prebavilih.
  • Zagotovite bolj učinkovito kroženje dušika na kmetiji. Poskrbite da gnojevka in odcedne vode iz gnojišč ne odtekajo v podzemne in površinske vode. Na njivah živinska gnojila čim prej po razdeljevanju zadelajte v tla. Za porazdeljevanje gnojevke na travnike je priporočljiva uporaba cistern, ki polivajo gnojevko v pasovih.
  • Razmislite o možnostih zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov pri skladiščenju živinskih gnojil. Najučinkovitejši so anaerobnih fermentorji za pridobivanje bioplina. Večina slovenskih kmetij je za gradnjo lastnih bioplinskih naprav premajhnih, imamo pa možnosti za gradnjo skupnih bioplinskih naprav.   .
  • S premišljenimi načini kmetovanja zmanjšujte porabo fosilnih goriv.